Brøndby forlænger med talentfuld duo
Brøndby ruster sig nu forud for næste sæson, uanset om det bliver i den bedste eller næstbedste danske række. Fredag eftermiddag skrev to spillere fra Brøndbys superligatrup under på nye kontrakter.
Det drejer sig om midterforsvarer Dario Dumic og midtbanespiller Franck Semou, som begge har spillet ungdomsfodbold i klubben, inden de blev rykket op på superligaholdet.
De to spilleres nuværende aftaler udløb oprindeligt efter denne sæson, men med de nye kontrakter har parterne fået papir på hinanden i yderligere halvandet år for Franck Semous vedkommende og tre år for Dario Dumic' vedkommende.
- Det er virkelig glædeligt, at vi har fået forlænget med både Franck og Dario.
- De har allerede markeret sig positivt til både træning og kamp, men de er stadig unge - henholdsvis 20 og 21 år - og der er potentiale til endnu mere end det, vi allerede har set fra dem.
- Vi glæder os derfor meget til at følge deres videre udvikling i Brøndby, siger Brøndbys sportschef, Ole Bjur, til klubbens hjemmeside.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker