Flere aktionærer på Brøndby IF's ekstraordinære generalforsamling ønskede at få indsigt i bestyrelsens økonomiske plan, som skal sikre de sportslige resultater fremover.
Men bestyrelsesmedlem Benny Winther ville ikke løfte sløret for planerne.
- Jeg mener ikke, at dette er et forum, hvor vi kan lægge et budget frem for 2011. Men der kan være folk, som er af en anden mening, siger Benny Winther.
Selv var Benny Winther dog lidt bekymret, forklarede han.
- Jeg kan sige til folk, der har bekymring i den retning, at den siddende bestyrelse også er bekymret for de kontrakter, som vi har, at vi kan komme ud af dem, siger han.
Spillersalg er en afgørende del af den økonomiske plan, forklarer Benny Winther.
- Det er en betingelse for, at vi kan lave et rimeligt resultat for 2011. Og det er i et marked, hvor det er svært, men vi gør vores bedste. Andet kan man ikke forlange af os.
Både bestyrelsesmedlem Benny Winther og administrerende direktør Ole Palmå måtte melde hus forbi flere gange i formand Per Bjerregaards sygefravær. De ville ikke stå på mål for flere af de kritiske spørgsmål.
- Jeg har ikke haft indflydelse på ansættelsen af en direktør - bortset fra en enkelt, svarede Benny Winther.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde