Brøndby med forventet drønende underskud
- Bestyrelsen anser resultatet for regnskabsåret 2011 for utilfredsstillende, skriver Brøndby på klubbens hjemmeside.
Underskuddet i Brøndbyernes IF Fodbold A/S på 34,8 millioner kroner før skat er cirka det forventede, som klubben meldte ud i en fondsbørsmeddelelse i november sidste år.
Her meddelte Brøndby, at klubben forventede et underskud i størrelsesordenen 35 millioner kroner.
Brøndbys omsætning er faldet fra knapt 180 millioner kroner i 2010 til godt 151 millioner kroner i 2011.
Det skyldes blandt andet faldende sponsorindtægter og færre tv-penge som følge af klubbens dårlige resultater på banen.
Brøndby har en egenkapital på cirka 328 millioner kroner.
Klubben holder fast i målsætningen om at slutte i top-6 i Superligaen i denne sæson.
Klubben ligger i øjeblikket nummer ni, seks point fra sjettepladsen. Der resterer 12 runder i denne sæson.
Brøndby budgetterer med et lille overskud for 2012. Det er dog betinget af, at klubben vinder tre sager om feriepenge, som tre spillere mener at have til gode.
- Sagerne for tre spillere er berammet til at blive behandlet i juni måned 2012 i Fodboldens Voldgiftsret, skriver klubben.
- Brøndby IF forventer at vinde de tre sager, hvorfor der ikke er hensat til de tre sager, men Brøndby IF gør opmærksom på, at der selvfølgelig er en procesrisiko ved sagen i Fodboldens Voldgiftsret, meddeler Brøndby.
/ritzau
Selskabet bag fodboldklubben Brøndby kommer ud af 2011 med et stort underskud på næsten 35 millioner kroner, meddeler klubben.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned