Brøndby siger farvel til uheldig midtbanespiller
Kasper Fisker stopper i Brøndby efter tre sæsoner. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Midtbanespilleren Kasper Fisker stopper i Brøndby, når hans kontrakt udløber ved udgangen af juli.
Midtbanespilleren Kasper Fisker får ikke forlænget sin kontrakt hos Brøndby, når den udløber ved udgangen af denne måned.
Det oplyser Brøndby på sin hjemmeside.
- Kasper Fisker har været i klubben i tre år og har i den grad sat sit aftryk på Vestegnen. Reaktionen fra fans ved det seneste comeback var et tydeligt statement, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
- Han har taget Vestegnen til sig, og han vil blive savnet af fans og alle os i klubben. Kasper har bidraget med et smittende engagement og en dedikation i dagligdagen, som har gjort en forskel, fortsætter han.
Fisker kom til Brøndby i sommeren 2017 og har spillet 67 kampe og scoret fem mål.
Det kunne dog være blevet til meget mere, hvis det ikke havde været for skader. Således har skader spoleret store dele af de seneste to sæsoner for Fisker.
Han fik comeback 9. juli og har siden fået spilletid som indskifter i to kampe.
- De to seneste sæsoner har på grund af nogle ærgerlige skadespauser desværre budt på begrænset spilletid. Jeg har løbende haft snakke med Kasper om fremtiden og det faktum, at tiden hvor vores veje må skilles, har nærmet sig.
- Jeg er helt sikker på, at Kasper har masser af fodbold tilbage i benene, og vi ønsker Kasper held og lykke med de næste skridt i karrieren, siger Brøndbys fodbolddirektør.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde