Brøndby-træner: Vi rejste os efter Hobro-fadæse
Thomas Frank er tilfreds med indsatsen i Brøndbys 1-0-sejr hjemme over Sønderjyske i Superligaen.
Uden at imponere spillemæssigt vandt Brøndby søndag aften med 1-0 hjemme over Sønderjyske i Superligaen.
En nødvendig oprejsning for Brøndby, der i sidste spillerunde gik helt ned og leverede en skidt indsats i 0-3-nederlaget ude til Hobro.
Indsatsen mod Sønderjyske fejlede intet, mener Brøndby-træner Thomas Frank.
- Jeg synes, at spillerne leverede den toppræstation, man skal gøre, når det kommer til at investere energi, fysisk formåen og løb.
- I forhold til at spille blændende fodbold er der andre faktorer, der gør det sværere, siger Thomas Frank med henvisning til græstæppet på Brøndby Stadion.
- Banen er ikke god. Lad os bare sige det. Når vi ikke har en god bane, er det svært at spille topfodbold.
- Omvendt kan man sige, at på en god bane i Hobro spillede vi som en sæk lort, da vi kom bagud, mens vi mod Sønderjyske viste, at vi kan slå tilbage. Vi kæmpede os til sejren, og jeg er rigtig tilfreds med præstationen, siger Thomas Frank.
Daniel Agger var tilbage i Brøndbys forsvar efter sin lyskeskade.
- Det var en okay indsats under de forhold. Vi matchede dem meget godt rent fysisk. Det er vigtigt, at vi viste, at vi godt kan være med mod fysisk stærke hold. Sønderjyske er et af de fysisk stærkeste hold i Superligaen, siger landsholdsanføreren.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet