BSV slår Århus Håndbold efter tæt afslutning
Bjerringbro-Silkeborg var ved at sætte en stor føring over styr, men slog dog Århus Håndbold knebent.
Det lignede længe en stensikker sejr, men håndboldspillerne i Bjerringbro-Silkeborg måtte til sidst slide hårdt for de to point i den enlige kamp i Boxer Herreligaen mandag aften.
Midtjyderne vandt med 29-27 på hjemmebane over Århus Håndbold i en kamp, hvor det hele syntes afgjort allerede efter 21 minutters spil, da stillingen var 13-5.
Men aarhusianerne kæmpede sig stærkt tilbage i kampen, og efter pausen lykkedes det på et mål af Morten Bjørnshauge at få udlignet til 23-23.
Det var imidlertid skønne, spildte kræfter for gæsterne, der fulgte med til 26-26, men trods kraftanstrengelsen måtte rejse tomhændede hjem.
Nikolaj Øris Nielsen gjorde det til 27-26 for hjemmeholdet, og med mindre end et minut tilbage øgede venstrefløjen Stefan Hundstrup til 28-26, og så var den tætte kamp afgjort.
Dermed må Århus Håndbold fortsat finde sig i en placering uden for top-8, der giver adgang til slutspillet. BSV rykker til gengæld to pladser frem og er nu nummer seks.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned