Buffon mistænkes for ulovlige væddemål
Ifølge nyhedsbureauet dpa mistænker de italienske myndigheder Buffon for at have indgået ulovlige væddemål for over 1,5 millioner euro - mere end 11 millioner kroner.
Der kigges ifølge dpa nærmere på 14 checks, som Buffon mellem januar og september 2010 har udstedt til ejeren af en spillebutik i Parma.
Det er ifølge det italienske fodboldforbunds regler ulovligt for fodboldspillere at spille på fodboldkampe i Italien.
Ifølge dpa har Buffons advokat slået fast over for sagens undersøgere, at pengene blev betalt til en person, Buffon havde tillid til, og at pengene skulle gå til at pleje Buffons investeringer i Parma, hvor han spillede fra 1995 til 2011.
34-årige Buffon passer til dagligt målet i Juventus.
/ritzau/
En stor matchfixing-skandale i Italien har bidt sig fast i støvlelandets landshold forud for EM i fodbold, og torsdag kom det frem, at politiet mistænker målmand Gianluigi Buffon for ulovlige væddemål.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned