Bulgarsk tennishåb er blandt de sidste fire i Melbourne

Grigor Dimitrov er i karrierens anden grand slam-semifinale efter onsdagens sejr i Australian Open. Foto: AP/Andy Brownbill

Grigor Dimitrov er sikkert videre til semifinalen i Australian Open efter en sejr i tre sæt over David Goffin.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den bulgarske tennisspiller Grigor Dimitrov kan være på vej mod en stor overraskelse i Australian Open.

Verdensranglistens nummer 15 spillede sig onsdag videre til semifinalerne i Melbourne med en sejr i ren opvisningsstil over belgiske David Goffin.

På lidt over to timer vandt bulgareren 6-3, 6-2 og 6-4 over Goffin, der blev udspillet og reelt var chanceløs.

Det er anden gang i karrieren, at Dimitrov er klar til en semifinale i grand slam-sammenhæng. For tre år siden nåede han også blandt de fire bedste i Wimbledon.

Dimitrov kan i semifinalen se frem til et opgør mod enten Rafael Nadal eller Milos Raonic.

Tredjeseedede Raonic har den højeste seedning af de tilbageværende spillere i Australian Open, efter at Andy Murray og Novak Djokovic for længst er slået ud i Melbourne.

I den anden semifinale står de to schweizere Roger Federer og Stanislas Wawrinka overfor hinanden.