Bundesliga-klubber har købt for rekordmange milliarder
De bedste tyske fodboldklubber har i sommerens transfervindue købt spillere for over tre milliarder kroner.
Når den tyske Bundesliga bliver sparket i gang på fredag, sker det efter et transfervindue, hvor der er blevet handlet for større summer end nogensinde.
Over tre milliarder - mere præcist 3.350.000.000 kroner - har fodboldklubberne fra den bedste tyske fodboldrække købt spillere for i sommerens transfervindue.
Det skriver det tyske nyhedsbureau dpa, og det er rekord for Bundesligaen.
Det er blandt andet to af de helt store giganter i tysk fodbold, Bayern München og Borussia Dortmund, der har været særligt aktive.
Dortmund har hentet otte spillere til en samlet værdi af 800 millioner kroner - heriblandt de offensive profiler André Schürrle og Mario Götze. Sidstnævnte vender hjem til Dortmund efter tre sæsoner hos rivalerne fra Bayern München.
Dortmund har dog samtidig haft godt gang i spillersalget. Henrikh Mkhitaryan, Mats Hummels og Ilkay Gündogan er således blevet sendt afsted i løbet af sommeren for et samlet beløb på knap 800 millioner kroner.
Hos Bayern München er portugisiske Renato Sanches og tyske Mats Hummels købt ind for i alt lidt mere end 500 millioner kroner.
Alle klubberne i Bundesligaen har samlet set solgt spillere for 3,1 milliarder kroner og har dermed altså næsten solgt for lige så meget, som de har købt ind for.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned