Og en del af problemet kan tilskrives dårlige baner, mener den spanske Barcelona-stjerne Sergio Busquets.
- Banens tilstand var en hård straf for os. Det er helt klart et handicap for et hold, hvis spil er baseret på at kombinere bolden rundt, siger Sergio Busquets.
- Det er rigtigt, at begge hold spiller på samme bane med den samme bold, men banens tilstand kan ramme det ene hold hårdere end det andet.
Der var ellers ingen tydelige tegn på, at spanierne havde vanskeligheder med at spille bolden rundt. Derimod kneb det med farligheden i front, og de forsvarende europamestre kiksede flere oplagte scoringschancer.
Blandt andre Chelsea-spilleren Fernando Torres misbrugte et par store muligheder.
Italien havde før kampen brugt deres ret til at afvise vanding af banen, og det finder Busquets uheldigt. Han mener, at det europæiske fodboldforbund (Uefa) bør tage sådan en beslutning.
- Det er op til Uefa at beslutte dette. Jeg mener, at Uefa skulle gribe ind for underholdningens skyld, så der kommer flere mål og færre skader.
Spanien har angiveligt bedt Uefa om at sørge for vandet græs inden holdets to kommende kampe i turneringen.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker