Cancellara besøger karrierens barndomsgade
Når Fabian Cancellara lørdag skal køre Tour de France-prolog, vender han tilbage til et sted, der har en særlig plads i hans hjerte. Det var på boulevarderne i Liege, at han fik sit store Tour-gennembrud i 2004.
Året før havde schweizeren vundet prologer i både Schweiz Rundt og Romandiet Rundt, men han havde aldrig før vundet en etape i et af de store etapeløb.
- Det er noget helt særligt at vinde sådan en etape på det tidspunkt i karrieren. Det giver mig gode minder. Jeg er sikker på, at når jeg kører ruten lørdag, så vil jeg have minderne fra en god dag i baghovedet, siger Fabian Cancellara.
Han besejrede den senere vinder af løbet, Lance Armstrong, med et par sekunder på den 6,1 kilometer lange prolog. Året efter blev han købt af Bjarne Riis, som fik schweizeren på sit CSC-hold fra 2006.
Eftersom sejren faldt på prologen, erobrede den nu 31-årige schweizer også den gule førertrøje, som han bar i to dage.
Lørdag er prolog-ruten nærmest identisk med ruten fra Touren 2004.
- Jeg er motiveret og i god form. Jeg vil give maksimum og forsøge at opnå det, jeg kan på lørdag.
Spørgsmål: Passer ruten godt til dig?
- Det vigtigste er, at jeg er 100 procent klar. Ruten er den samme. Hvis du er i form, kan du lave alt, hvad du vil. Det er egentlig lige meget med ruten, siger Fabian Cancellara.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned