Fabian Cancellara fra det danske cykelhold Team Saxo Bank vandt planmæssigt første etape af cykelløbet Schweiz Rundt. Hjemmebanefavoritten var hurtigst på en 7,6 kilometer lang enkeltstart i Lugano, og dermed er han nu i front for etapeløbet, som han er forsvarende vinder af.
På grund af sidste års sejr startede han sidst af alle, og da han kom i mål, var han et sekund hurtigere end Roman Kreuziger, og Tony Martin blev nummer tre. De var i øvrigt de tre ryttere, der sluttede på podiet i sidste års løb.
Team Saxo Bank har i Schweiz Rundt samlet sine bedste ryttere, og det danskbaserede hold havde rigtig god fart i cyklerne. Gustav Larsson førte i længere tid løbet, og også Fränk Schleck og Jakob Fuglsang kørte top-tider.
Til gengæld virker den syvdobbelte Tour de France-vinder Lance Armstrong til at være et stykke fra topformen. Han sluttede langt nede i feltet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde