Cancellera er klar til Paris-Roubaix efter styrt
Foto: Dirk Waem /Scanpix
Dirk Waem /Scanpix
Fabian Cancellara melder sig klar til søndagens Paris-Roubaix, efter at den stærke schweizer er styrtet to gange i denne uge.
Cancellara styrtede onsdag med 60 kilometer i timen i endagsløbet Scheldeprijs og dagen efter gik det galt på en træningstur.
- Jeg havde fart på, da jeg styrtede i Scheldeprijs. Jeg sov ikke godt den nat, for jeg fik revet en del hud af, og det gjorde også ondt i musklerne.
- Styrtet i går under træningen på Roubaix-ruten foregik med meget mindre fart.
- På bundlinjen er jeg glad for at sidde her og ikke som sidste år være indlagt på et hospital, siger Fabian Cancellara ifølge Radioshack-Leopards hjemmeside på et pressemøde i Brügge.
- De her styrt er naturligvis ikke ideelle forud for Roubaix, men vi har vores fokus. Alt er klar til på søndag, siger schweizeren.
Cancellara er favorit til at vinde den store franske forårsklassiker efter sin imponerende kørsel i sidste weekend i Flandern Rundt.
Her trak han på de sidste kilometer væk fra slovakiske Peter Sagan med en imponerede fart og sikrede sig sejren.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker