Også verdensmesteren Mark Cavendish fra Team Sky mener, at danskeren kan vinde den knap ni kilometer lange etape.
- Jeg tror på, at Alex kan vinde i morgen, siger Mark Cavendish.
- Jeg tror, at Alex Rasmussen kan gøre det godt på prologen. Han er på hjemmebane. Han er i god form, hvilket jeg netop har set i Romandiet Rundt. Han burde være god, og han er en af dem, man skal holde øje med, siger verdensmesteren.
Alex Rasmussen viste sit værd sidste år i Giro d'Italia, hvor han blev nummer to på den afsluttende enkeltstart. En punktering kostede ham muligvis sejren på den etape, som blev vundet af David Millar.
Danskeren kører ud på prologen i Herning klokken 19.01 som den 10. sidste rytter.
Mark Cavendish er heller ikke helt dårlig på korte enkeltstarter. Englænderen blev nummer tre på prologen til Romandiet Rundt. Men han regner ikke selv med at kunne lave et godt resultat på lørdagens etape. Den er for lang, mener han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned