Chelsea bevarer presset på United

Chelsea fortsætter med at holde presset på Manchester United i toppen af den engelske Premier League.

Lørdag vandt holdet en dramatisk kamp mod Tottenham Hotspur med 2-1, og inden Uniteds søndagsbrag mod Arsenal er forspringet nu nede på blot tre point. Chelsea møder tilmed United i næste weekend.

Dog holdt det hårdt mod Tottenham, og der skulle en fejlkendelse og et sent mål til, før de tre point kom i hus.

Tottenham kom foran med 1-0 ved Sandro efter 20 minutter, men Frank Lampard havde held med en udligning kort før pausen.

Han bragede et langskud af sted, målmand Heurelho Gomes fumlede lidt, men fik dog reddet bolden, da den var på vej ind over stregen.

Men dommeren var i berettiget tvivl og konsulterede sin linjedommer, hvilket resulterede i, at målet - fejlagtigt viste de langsomme gengivelser - blev anerkendt.

Tottenham havde ikke så meget at byde på, og Chelsea var i anden halvleg det bedste hold. Det var fortjent, at indskiftede Salomon Kalou fik skrabet bolden i mål fem minutter før tid. Det var opspil fra Didier Drogba, der førte til scoringen.

For Tottenham var nederlaget endnu en bet i kampen om den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til næste års Champions League. Holdet får nu svært ved at indhente Manchester City, der i øjeblikket ligger nummer fire.

/ritzau/

Chelsea vinder topkampen i Premier League mod Tottenham med 2-1.

Offentliggjort Sidst opdateret