Chelsea takker den unge manager for det kortvarige samarbejde, men det skinner tydeligt igennem, at der er tale om en fyring.
- Uheldigvis har holdets resultater og præstationer ikke været gode nok, og der var ikke tegn på, at det ville blive bedre på et afgørende tidspunkt i sæsonen, meddeler den engelske klub.
Den 34-årige portugiser startede i klubben sidste sommer, hvor forventningerne til ham var store. Der var tale om, at Villas-Boas kunne blive den nye José Mourinho, der havde så stor succes i klubben fra 2004 til 2007.
Inden skiftet til Chelsea havde Mourinhos mulige arvtager netop gjort Porto til mestre i Europa League, og der var en stor tro på, at han var manden, der kunne føre Chelsea til tops i Europa.
Englænderne er dog på vej ud af Champions League i 1/8-finalerne, hvor holdet hjemme på Stamford Bridge skal vende et nederlag på 1-3 på udebane til italienske Napoli.
Villas-Boas har generelt haft svært ved at levere varen i den engelske hovedstadsklub, hvor der er blevet spekuleret i, at han til sidst også fik problemer i forhold til spillertruppen.
Viceanfører Frank Lampard har i hvert fald offentligt udtalt, at forholdet til Villas-Boas "ikke var optimalt".
Chelsea indtager femtepladsen i Premier League og er 20 point efter førerholdet fra Manchester City. André Villas-Boas sluttede lørdag af med et nederlag på udebane til West Bromwich, der vandt 1-0.
Efterfølgende sagde portugiseren blandt andet:
- I må spørge ejerne, om jeg får en chance mere. Det var ikke godt nok i dag, og det har ikke været godt nok den seneste tid. Vi vinder ikke kampe nok, og vi er ikke stolte af de aktuelle tal. I fodbold er der glæde, og der er smerte.
Den tidligere Chelsea-spiller Roberto Di Matteo overtager jobbet som manager for resten af sæsonen. Han har hidtil været assistent for Villas-Boas.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde