Chelsea-profil dumper sæsonen
César Azpilicueta scorede til 1-0, men Chelsea måtte alligevel nøjes med 1-1 søndag mod West Ham fra den tunge ende af Premier League. Foto: Scanpix/Andrew Couldridge
Scanpix/Andrew Couldridge
Selv ikke en triumf i FA Cuppen vil redde Chelseas sæson, siger César Azpilicueta efter nyt pointtab.
Chelseas sæson står ikke til at redde.
Sådan lyder det fra forsvarsstjernen César Azpilicueta, der søndag scorede Chelseas mål i 1-1-kampen mod West Ham på hjemmebane.
Det forsvarende engelske mesterhold kan seks runder før Premier Leagues afslutning næppe nå at slutte i top-4, der giver adgang til Champions League, og i Champions League er holdet røget ud.
Chelsea er fortsat med i FA Cuppen, hvor holdet møder Southampton. Men selv ikke en sejr i verdens ældste fodboldturnering kan løfte sæsonen væk fra en dumpekarakter.
- FA Cuppen er en stor turnering, men det er ikke nok for os. Vi vil selvfølgelig forsøge at vinde den, men det kan ikke redde vores sæson, siger César Azpilicueta ifølge Reuters.
I sidste sæson førte italieneren Antonio Conte Chelsea frem til mesterskabet, men manageren har ikke kunnet få sine spillere til kontinuerligt at levere gode præstationer.
Det var søndagens remis mod West Ham et symbol på, mener den pressede manager.
- Den her kamp var vores sæson i en nøddeskal.
- Vi skabte mange chancer, men vi udnyttede dem ikke. I stedet tillod vi modstanderen at komme til to chancer, og de udnyttede den ene, siger Antonio Conte til BBC.
Chelsea har ti point op til tredje- og fjerdepladsen, der begge giver adgang til Champions League.
Antonio Conte afviste at svare på, om Chelsea kunne lukke det hul. I stedet begyndte italieneren at grine, da spørgsmålet kom.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker