Chelsea tabte en halv milliard i sidste sæson
Det kan være dyrt for en storklub som Chelsea at gå glip af de store kampe i Champions League.
Det ser man tydeligt af det regnskab for sidste sæson, som klubben har fremlagt. Det viser nemlig et underskud på 49,4 millioner britiske pund eller 443 millioner kroner.
Chelsea blev som forsvarende mester kun nummer tre i sin Champions League-gruppe efter Juventus og Shakhtar Donetsk, og selv om klubben senere vandt Europa League, så var indtægterne herfra ikke nok til at få sorte tal på bundlinjen.
Klubbens kommercielle indtægter steg godt nok med 19 procent til 79,6 millioner pund, men transferindtægterne fulgte ikke helt med.
Alligevel er direktør Ron Gourlay optimistisk med hensyn til fremtiden:
- Når Chelsea FC kan nå en rekordomsætning, selv om vi røg ud af første runde af Champions League, så viser det, at vi har fået styr på forretningen, og at vi vokser på en måde, der giver stabilitet på lang sigt, siger han i en pressemeddelelse.
En ny trøjesponsoraftale med Adidas er også med til at øge de fremtidige indtægter.
Den 10 år lange aftale, der blev offentliggjort i juni, men som først bliver bogført fra og med denne sæson, skulle sammenlagt være 300 millioner pund værd.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde