Chelsea-veteran er træt af lappeløsninger

Når den engelske storklub Chelsea snart skal ansætte en ny manager, skal de finde en, der kan blive i jobbet i flere år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det siger klubbens erfarne midtbanespiller Frank Lampard, der efter 12 år i klubben har været nærmeste vidne til, at Chelsea har fyret den ene manager efter den anden.

- Ligegyldigt hvem der kommer, ville det være rart med noget kontinuitet, og jeg tror, at fansene ville blive gladere, hvis vi kunne få en manager, der kan blive her i mere end en halv sæson, siger Frank Lampard til The Sun.

Han hentyder dermed til den nuværende chef, Rafael Benitez, som i efteråret afløste Roberto Di Matteo, men som kun blev ansat som midlertidig manager for resten af denne sæson.

Det er stadig et åbent spørgsmål, hvem London-klubben vælger til at udfylde det brandvarme sæde efter sommerferien, men José Mourinho er et varmt bud på rygtebørsen til at gøre et comeback i klubben, hvor han var i mere end tre år fra 2004 til 2007.

- Jeg synes ikke, det vil være passende at nævne navne, mens Rafael Benitez er i jobbet, men jeg ved, at folk taler om José Mourinho. Han er en fantastisk manager, og der er ingen tvivl om hans kvaliteter, siger Frank Lampard.

Siden Mourinhos afgang i september 2007 har otte forskellige managers haft magten i Chelsea med Carlo Ancelotti som den mest langtidsholdbare af dem. Han fik to år i jobbet.

Lampards egen fremtid på Stamford Bridge er også usikker. Den 34-årige midtbanemands kontrakt udløber til sommer og er endnu ikke blevet forlænget.

/ritzau/