Men trods den positive oplevelse tirsdag vil italieneren ikke sigte for højt, når det gælder Premier League, hvor Chelsea aktuelt ligger nummer fem.
- For os er det afgørende, at vi slutter som nummer fire i tabellen. Det er vores mål. Men kan vi vinde en cupturnering eller to på vejen, så vil det bare være bonus, siger Roberto Di Matteo ifølge AFP.
Chelsea har ellers kun syv point op til Tottenham på tredjepladsen. Der resterer 11 spillerunder i England.
Debuten mod Birmingham tog hårdt på italieneren, som afviste at forholde sig til muligheden for at fortsætte som manager i klubben efter denne sæson med ordene:
- Jeg er meget træt her til aften, og jeg må tænke på vores næste kamp mod Stoke City på lørdag. Det er det eneste, jeg tænker på, siger Roberto Di Matteo.
Både angriberen Didier Drogba og midtbanespilleren Frank Lampard sad på bænken, da London-klubben besejrede Birmingham, men det skal man ikke lægge noget i.
- De er store spillere i denne klub, men vi har en trup, og vi skal bruge den trup. Vi spiller igen på lørdag. Det var bare et spørgsmål om at friske holdet lidt op, siger Roberto Di Matteo.
André Villas-Boas blev fyret søndag efter Chelsea havde tabt 0-1 til West Bromwich i Premier League.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker