Chelseatræner har længe planlagt trofægivende manøvre

Kepa Arrizabalaga bliver tiljublet af sine holdkammerater efter Chelseas sejr over Villarreal i den europæiske Super Cup. Foto: Paul Ellis/Ritzau Scanpix

Spanieren Kepa Arrizabalaga kom ind fra bænken og var med til at hjemføre Super Cup-trofæet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Reservekeeper Kepa Arrizabalaga blev den store helt, da Chelsea onsdag vandt den europæiske Super Cup.

Det skete ved at besejre Villarreal efter straffesparkskonkurrence.

Spanieren blev indskiftet i slutningen af den forlængede spilletid og reddede to forsøg fra Villarreal, hvilket var nok til at hjemføre trofæet.

Den taktiske manøvre har længe været planlagt af trænerteamet, afslører Thomas Tuchel, der har været cheftræner i Chelsea siden januar.

- Da vi kom til Chelsea og spillede den første pokalkamp mod Barnsley, fik vi statistikkerne og var forberedte. Kepa havde den bedste redningsprocent på straffespark.

- Vi talte med spillerne om, at denne udskiftning kunne ske, når vi spillede pokalkampe. Siden da har de vidst det, siger Tuchel til Chelseas hjemmeside.

Tuchel roser samtidig den udskiftede Edouard Mendy for at acceptere sin skæbne uden brok.

- Disse drenge er sande holdspillere. Jeg er glad for Kepa, og jeg er glad for Edou, siger tyske Tuchel.

Kepa Arrizabalaga glæder sig over sit bidrag.

- Det er en atypisk situation, men vi nåede til straffesparkskonkurrencen, fordi Edouard gjorde det fantastisk forinden. Til sidst vandt vi, og vi er meget glade, siger Arrizabalaga.

Chelsea deltog i Super Cup-finalen, der blev afviklet i nordirske Belfast, som forsvarende vinder af Champions League, mens Villarreal var med som vinder af Europa League.

Også den danske landsholdsspiller Andreas Christensen blev skiftet ind og spillede de sidste 54 minutter af opgøret, der endte 1-1, inden det skulle afgøres fra straffesparkspletten.

For Chelsea var der malurt i bægeret, da holdets målscorer i ordinær spilletid, den marokkanske offensivspiller Hakim Ziyech, udgik med en skade.

- Når man tager en spiller ud i første halvleg, er det alvorligt. Det var uheldigt, for han har været en meget afgørende spiller i de seneste kampe, siger Thomas Tuchel om Ziyech.

Chelsea åbner lørdag sin sæson i Premier League med en hjemmekamp mod Crystal Palace.