Nordsjælland Håndbold har været det friske pust i mændenes Jack & Jones Liga. Men at man også skal tage klubben alvorligt i kampen om DM-titlen, viste nordsjællænderne lørdag, da holdet på udebane besejrede grundspilsvinderne fra Bjerringbro-Silkeborg med 26-24.
Bjerringbro-Silkeborg gik ind til kampen med blot et nederlag i hele sæsonen, men det var gæsterne ligeglad med. De lagde bedst ud og førte med fire mål ved pausen, og selv om hjemmeholdet kom tættere på mod slutningen, rakte det ikke til sejr.
Dermed er alt åbent i medaljeslutspillets gruppe A, hvor KIF Kolding vandt 25-28 over Team Tvis Holstebro.
I pulje B var Skjern tæt på at overraske i udekampen mod FCK Håndbold.
Vestjyderne førte 24-21 med mindre end tyve minutter igen, men en god afslutning af københavnerne og flotte redninger af Kasper Hvidt i målet betød, at der til sidst ikke var nogen tvivl om hjemmesejren.
Med en 35-29-sejr bringer FCK sig således i spidsen af puljen. AaB vandt sikkert med 37-24 over Viborg, og dermed tegner der sig en duel mellem aalborgenserne og FCK om den førsteplads, der giver finaleadgang.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker