Skal man tro cykelrytteren Chris Anker Sørensen, er det lige fedt for ham, om Alberto Contador kører Tour de France eller ej.
Den danske klatrer gør sig ingen lystige tanker om at gribe den store chance, der vil opstår, hvis Alberto Contador bliver dømt i dopingsagen.
- Det forandrer egentlig ikke noget for mig. Lige meget hvad kommer jeg til Tour de France 100 procent forberedt.
- Om det så bliver for at køre for Alberto, eller om det bliver for at gøre noget helt andet, må vi se, siger Chris Anker Sørensen.
Fredag, mens Alberto Contador gjorde klar til at møde verdenspressen på Saxo Bank-Sungards hotel, var danskeren på hård træning med holdkammeraterne på den spanske ferieø Mallorca.
- Man skal bare fokusere på sin egen forberedelse til sæsonen og tage det, som det kommer. Jeg har altid kørt efter det regelsæt, at jeg fokuserer på, hvad jeg selv laver.
- Det er det, du har mulighed for at ændre på. Du skal ikke tænke på, hvad der ellers sker, for det kan også være, at hele holdet lige pludselig vælter eller bliver syge. Cykling er foranderligt.
Mens Alberto Contador forlod træningslejren fredag, fortsætter Chris Anker Sørensen og resten af holdet forberedelserne til sæsonen, hvor danskeren har første store mål i Liège-Bastogne-Liège.
- Selvfølgelig er vi påvirkede af situationen. Det er en holdkammerat, og vi kan godt forstå hans frustrationer, for det er en speciel situation. Omvendt kunne jeg mærke, da vi trænede i dag, at vi var rigtig professionelle.
- Vi kørte en fantastisk tur, der var en god stemning, og folk er gode til at holde fokus på det, som de skal: Køre deres cykel og fokusere 100 procent på den forestående sæson. Det er dejligt at se, siger Chris Anker Sørensen. /ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie