Træner Morten Olsen har kigget mod Sverige for at finde afløseren for FC København-målmanden Jesper Christiansen til de to kommende VM-kvalifikationskampe mod Portugal og Albanien. Christiansen blev skadet i albuen i søndagens 1-1-opgør mod Brøndby og har derfor meldt afbud, og det bliver Kim Christensen fra IFK Gøteborg, der erstatter ham.
- Vi står overfor to meget vigtige opgaver med kampene mod Portugal og Albanien, og jeg er helt fortrolig med løsningen på målmandsposten. Stephan Andersen viste allerede sidste år, at han er fuldt ud kvalificeret til at vogte målet i vigtige kvalifikationskampe, og så har vi et godt forhåndskendskab til Kim Christensen fra både Ligalandsholdets træningstur i januar og A-landsholdstruppen for et år siden, siger Morten Olsen i en pressemeddelelse.
For godt to år siden blev Kim Christensen ligeledes udtaget, da både Jesper Christiansen og Thomas Sørensen blev skadet forud for en EM-kvalifikationskamp mod Sverige. Christensen har efterfølgende optrådt på ligalandsholdet.
Til kampen mod Portugal lørdag er det normale førstevalg, Thomas Sørensen, ude med karantæne.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker