City vinder pligtsejr 3-1 over Newcastle
Manchester City vandt 3-1 over Newcastle i Premier League, og holdet sikrer sig dermed tre vigtige point.
På forhånd var en sejr nødvendig for City, hvis holdet fortsat skulle holde snor i arvefjenderne fra Manchester United, der fører Premier League med 39 point mod Citys nu 36 point.
Det blev også gæsterne, der kom bedst fra start, da en velspillende Samir Nasri efter knap 10 minutter lavede et flot dybdeløb op ad banen. Han modtog bolden og lagde den ind i feltet til Sergio Agüero, der sikkert scorede målet til 1-0.
Knap halvvejs inde i første halvleg var det tydeligt, at det var gæsterne fra Manchester City, der sad på kampen. Newcastle haltede defensivt, og gæsterne fik lov til for meget.
Aleksandar Kolarov kom på banen efter 36 minutter i stedet for Nasri, der måtte forlade banen, sandsynligvis med en skade.
Det holdt dog ikke gæsterne tilbage, da Javi Garcia kort tid efter kunne heade bolden i mål på et hjørnespark. Dermed stod der 2-0 til City.
Det blev en første halvleg, hvor Newcastle ikke havde mange forsøg på mål.
Efter pausen var det dog hjemmeholdet, der kom bedst fra start. En dårlig clearing havnede hos Fabricio Coloccini, der sparkede bolden ind i feltet. Den bold kunne Demba Ba forlænge via hovedet, og så stod der 2-1.
En ny halvleg og en scoring gav hjemmeholdet momentum, så kampen blev mere jævnbyrdig.
Alligevel blev det Yaya Toure, der efter 77 minutter kunne sætte sidste fod på bolden på et indlæg fra Pablo Zabaleta, inden den havnede i mål til 3-1, hvilket blev kampens resultat.
City måtte undvære Micah Richards, der er langtidsskadet med en meniskskade, og Vincent Kompany, der har en fiberskade.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet