CL-deltagelse sikrer FCM overskud og rum til investering
Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen husker særligt den forgangne sæson for FC Midtjyllands deltagelse i Champions League. (Arkivfoto) Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
FC Midtjylland fik overskud på 25,3 millioner kroner i 2020/21, selv om der blev investeret på flere punkter.
FC Midtjylland kan notere sig et overskud på 25,3 millioner kroner i regnskabsåret 2020/21.
Det oplyser fodboldklubben i en pressemeddelelse.
Her forklares det, at Champions League-gruppespillet skabte fundamentet for, at der kunne skabes overskud i en sæson, hvor der blev investeret, men hvor coronarestriktioner reducerede flere indtægter.
- Vores Champions League-deltagelse har skabt fundamentet for, at vi kunne investere yderligere i vores faciliteter og i vores spillertrup i en tid, hvor mange andre klubber har været tvunget til at skære ned, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen.
Han hæfter sig desuden ved, at det i 2020/21 lykkedes FC Midtjylland at fuldføre en kapitaludvidelse på 125 millioner kroner, der er øremærket til at udbygge MCH Arena og skabe et topmoderne træningsanlæg i Ikast.
- Kapitaludvidelsen har gjort os i stand til at lave nogle afgørende investeringer, som på sigt vil give mulighed for markant forøgede kommercielle indtægter og nogle træningsfaciliteter, der unægtelig vil gøre FC Midtjylland mere attraktiv for topspillere og toptalenter.
Klubben forventer i 2021/22-sæsonen et overskud på mellem 75 og 90 millioner kroner før skat, lyder det.
FCM fører aktuelt Superligaen og deltager i Europa League-gruppespillet.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned