Alberto Contador måtte afgive førertrøjen i Dauphine Libere, da den spanske Tour de France-favorit fik klø på tredje etape, der bestod af en krævende enkeltstart.
Slovenske Janez Brajkovic var hurtigst igennem de 49 kilometer, hvor han distancerede Contador med et minut og 46 sekunder. Samtidig overtog Brajkovic løbets førertrøje.
Den slovenske tempospecialist satte undervejs de hurtigste mellemtider og øgede konstant til de nærmeste konkurrenter, hvor David Millar og norske Edvald Boasson Hagen var tættest på at matche hans tråd.
De kunne dog ikke true Brajkovic, som sluttede 26 sekunder foran Millar og 44 sekunder foran Boasson Hagen.
Dauphine Libere, der fungerer som optaktsløb til Tour de France, består af syv etaper og afsluttes på søndag.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker