Contador kontrollerede sig til sejr

Endnu engang understregede Alberto Contador, at han er aldeles suveræn i de største etapeløb. Spanieren, der både har vundet Tour de France, Giro d'Italia og Vuelta a España, vandt søndag Paris-Nice for anden gang.

Astana-rytteren, der også vandt løbet i 2007, førte inden sidste etape med 14 sekunder ned til landsmanden Alejandro Valverde. Og den føring formåede han at forsvare.

Valverde blev nummer tre på etapen og tjente dermed et par bonussekunder, men Contador holdt ham i kort snor og kom i mål med samme gruppe.

Etapen, der bød på flere skrappe stigninger og en teknisk krævende nedkørsel ned til målstregen i Nice, blev vundet af franskmanden Amaël Moinard fra Cofidis-holdet.

Bedste Team Saxo Bank-mand på etapen blev Jens Voigt på en syvendeplads. Den tyske veteran blev ligeledes holdets bedste i den samlede stilling, hvor han sluttede på en sjetteplads.

/ritzau/

Alberto Contador forsvarede sin føring i Paris-Nice og vandt løbet for anden gang. Saxo Banks Jens Voigt blev samlet sekser, mens franskmand vandt sidste etape.

Offentliggjort Sidst opdateret