Alberto Contador satte rigtig meget på plads på årets første alpeetape i Tour de France. Han er i gult og har distanceret Armstrong.
Storfavoritten Alberto Contador vandt og kom i gult på søndagens 15. etape af Tour de France op til Verbier i Schweiz. Og Contador fik nok så vigtigt slået et vigtigt hul til sin holdkammerat og interne rival Lance Armstrong, hvis grænse man fik set. Contador er Astanas kaptajn, mens Armstrong ikke længere ligner en kandidat til den samlede sejr.
Armstrong kom pænt med, men smed mere end halvandet minut til Contador.
Så snart favoritterne nåede frem til den afsluttende stigning, satte Team Saxo Bank lokomotivet frem for at gøre løbet hårdt, og i løbet af to kilometer var der etableret en meget lille gruppe af favoritter.
Og allerede på de første kraftige forceringer så man, at folk som Cadel Evans, Andreas Klöden og ikke mindst sidste års vinder Carlos Sastre kom i problemer. Men Saxo Bank kunne ikke ryste Contador væk, og spanieren behøvede kun at hugge én gang, så havde han slået det afgørende hul.
Andy Schleck forsøgte at lukke, men tabte 43 sekunder til Contador. Siden så man også Fränk Schleck, Bradley Wiggins og Vincenzo Nibali formå at køre væk fra gruppen med Armstrong, Evans, Klöden og Sastre. Sidstnævnte kørte sig dog op igen og kom i mål sammen med Fränk Schleck.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker