Contador trods lille Giro-tidstab: En god etape
Den spanske Tinkoff-Saxo-rytter mistede et sekund til Fabio Aru, men er fortsat nummer et samlet i Giroen.
Alberto Contador mistede et sekund til konkurrenten Fabio Aru, men Tinkoff-Saxo-kaptajnen er alligevel godt tilfreds med udfaldet af søndagens 9. etape i cykelløbet Giro d'Italia.
- Jeg mener, at det har været en god etape for os, siger spanieren ifølge cyclingnews.com.
En gruppe udbrydere oparbejdede et stort forspring på den 215 kilometer lange etape, der indeholdt tre kategoriserede stigninger.
Alberto Contador kom i mål sammen med italienske Fabio Aru (Astana) og australieren Richie Porte (Sky), men til sidst snuppede Aru et sekund fra de to andre i spurten.
- Vi arbejdede sammen, selvom han spurtede til sidst for at vinde et sekund.
- Men jeg er meget glad for at være, dér hvor jeg er efter ni etaper.
- Jeg har førertrøjen, og jeg har en hviledag nu, så min skulder og mine ben kan komme sig, siger Alberto Contador.
Han styrtede torsdag på 6. etape, hvor han rev sin ene skulder af led.
I den samlede stilling fører Contador med tre sekunder ned til Fabio Aru, mens Richie Porte er 22 sekunder efter på tredjepladsen.
Mandag er der hviledag i Giro d'Italia.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet