Contador vil have mere hjælp i bjergene

Der har været meget stille omkring Saxo Bank-Sungard på det seneste. Mens de øvrige Pro Tour-hold stille og roligt er ved at få næste års trup på plads, trækker det ud med kontraktunderskrivelserne på det danske cykelhold.

En af årsagerne er givetvis, at det først i november bliver afgjort ved den internationale sportsdomstol CAS, om Alberto Contador slipper for karantæne trods en dopingprøve med det forbudte stof clenbuterol.

Selv regner Contador dog med at skulle køre næste år, og derfor forventer han, at holdejer Bjarne Riis forstærker holdet med et par folk, der kan hjælpe ham i næste års Tour de France.

- Vi arbejder på det. Jeg håber, at vi snart kan føje nogle ryttere til holdet, der kan hjælpe mig i bjergene, skriver Alberto Contador i en chat med avisen El Mundos læsere.

Her fortæller han også, at Tour de France naturligvis er det store mål i den kommende sæson, men at det bestemt ikke bliver det eneste løb, han kommer til at køre i 2012.

- Tidligt på sæsonen kører jeg med i løb som Tirreno-Adriatico, Catalonien Rundt og Baskerlandet Rundt.

- Så gælder det Dauphiné-Libéré og Tour de France. Så må vi se med Vueltaen, men det er en mulighed, skriver Contador.

Høringen i CAS er berammet til at foregå fra 21. til den 24. november, efter at den et par gange er blevet udsat.

/ritzau/

Alberto Contador regner med, at Bjarne Riis snart skriver kontrakt med nogle stærke bjergryttere.

Offentliggjort Sidst opdateret