Corinthians snyder Neymar for Copa-finale
Foto: Yasuyoshi Chiba /Scanpix
Yasuyoshi Chiba /Scanpix
Den brasilianske fodboldklub Santos med vidunderbarnet Neymar i spidsen kommer ikke til at gentage sidste års triumf ved Copa Libertadores, turneringen om det sydamerikanske mesterskab for klubhold.
Natten til torsdag dansk tid blev Santos sendt ud i semifinalerne af landsmændene fra Corinthians, som efter 1-1 på hjemmebane går videre med samlet 2-1.
Neymar bragte ellers Santos foran efter 36 minutter, men kort efter pausen udlignede Danilo for hjemmeholdet.
Finalepladsen er en stor triumf for storklubben Corinthians, som trods hjemlige triumfer i Brasilien aldrig tidligere har kvalificeret sig til finalen ved Copa Libertadores.
I finalen, der spilles over to kampe ude og hjemme, skal Corinthians op mod enten Boca Juniors fra Argentina eller Universidad de Chile, som afvikler deres andet opgør torsdag aften dansk tid.
Boca Juniors vandt den første kamp 2-0 på hjemmebane.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde