Coronavirus rydder svømning fra 2020-kalenderen
Svømmerne har stort set fået ryddet kalenderen for store stævner og mesterskaber som følge af coronapandemien. (Arkivfoto) Foto: Stefan Wermuth/Reuters
Stefan Wermuth/Reuters
Som så mange af de øvrige svømmestævner i 2020 er kortbane-VM i Abu Dhabi også blevet udskudt grundet corona.
Svømmerne må se langt efter muligheden for at kaste sig i bassinet ved store stævner og mesterskaber i 2020.
Torsdag blev kortbane-VM i Abu Dhabi udsat. Det skyldes usikkerheden som følge af udbruddet af coronavirus i hele verden.
Det oplyser Det Internationale Svømmeforbund (Fina) på sin hjemmeside.
Kortbane-VM skulle have været afviklet fra 15. til 20. december i år, men er nu rykket et år. Nu skal det afvikles 13.-18. december 2021 i Abu Dhabi.
- Vi har i de seneste uger arbejdet tæt sammen med myndighederne i De Forenede Arabiske Emirater omkring det her.
- Og vi mener, at det her er den bedste løsning for alle parter, siger Fina-præsident Julio Maglione.
Tidligere er en lang række andre svømmestævner og mesterskaber aflyst eller udskudt.
De olympiske sommerlege i Tokyo, som ville have været et højdepunkt for mange svømmere, er udsat fra 2020 til 2021.
EM på langbane i Ungarn, som allerede var udskudt en gang og skulle have været afviklet i sidste uge, er også skubbet til næste år.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker