Coronavirus sætter Premier League på pause
Arsenal-manager Mikel Arteta er testet positiv for coronavirus. Foto: John Sibley/Ritzau Scanpix
John Sibley/Ritzau Scanpix
Professionel fodbold i England er suspenderet, og heller ikke landskampen mod Danmark 31. marts kan afvikles.
Frem til 3. april spilles der ikke kampe i den engelske Premier League.
På sin hjemmeside skriver ligaen, at beslutningen blandt andet er truffet sammen med Det Engelske Fodboldforbund (FA) og ligaforeningen EFL.
Al professionel fodbold i landet er suspenderet, og heller ikke landskampen mellem England og Danmark 31. marts på Wembley kan afvikles.
På sin hjemmeside skriver FA, at fans kan få pengene tilbage for købte billetter.
Udmeldingen kommer, efter at Arsenals manager, Mikel Arteta, er blevet testet positiv for coronavirus. Også Chelsea-spilleren Callum Hudson-Odoi er ramt af sygdommen.
Det har sendt begge klubber i hjemmekarantæne.
Desuden har spillere og stab i Everton valgt at isolere sig fra omverdenen, efter at en spiller i truppen har vist symptomer på sygdommen.
Hos Bournemouth har målmanden Artur Boruc valgt at placere sig i karantæne, og det samme har fire medlemmer af holdets stab.
Watford valgte at aflyse torsdagens træning, fordi flere spillere havde det dårligt. En af holdets spillere afventer svar på en coronatest.
Udsættelsen betyder, at to runder i Premier League er aflyst. Den sidste weekend i marts var sat af til landskampe.
Liverpool fører Premier League med 82 point. Der er 25 point ned til Manchester City, som har spillet en kamp færre.
Flere andre ligaer i Europa har taget samme initiativ som Premier League og valgt at suspendere kampene i den kommende tid.
I Frankrig er de to bedste fodboldrækker afbrudt på ubestemt tid, og i Spanien ligger Primera Division stille i to uger på grund af coronavirus.
Den tyske ligaforening DFL har foreslået at udsætte en enkelt spillerunde i Tyskland, men i den kommende weekend spilles der uden tilskuere på lægterne.
Superligaen, 1. division og 2. division i Danmark er alle sat i bero i to uger.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker