Curlingkvinder får ingen medaljer med hjem fra EM
Nøjagtigt som mændene måtte også de danske curlingkvinder forlade EM i Stavanger uden medalje, selv om de var tæt på.
Danskerne tabte bronzekampen til Schweiz med 4-6. Det var det andet nederlag til schweizerne i turneringen, efter at det indbyrdes opgør i indledende runde endte 5-8.
Afgørelsen i kampen om bronzen faldt reelt i sjette ende. Bagud 2-4 kom danskerne under hårdt pres af schweizerne, der lå til tre point inden skipper Lene Nielsens sidste sten.
Nielsen sørgede for, at det kun var én af de tre sten, der endte med at tælle, men kunne altså ikke forhindre, at Danmark kom yderligere bagud.
Inden sidste ende var holdet bagud 4-6, men havde dog fordel af at sætte sidste sten.
Schweizerne var imidlertid gode til at få ryddet op i huset, og derfor stod det allerede inden Lene Nielsens sidste sten klart, at det ikke ville række til ekstra ender.
Danskerne havde sat næsen op efter den første EM-medalje på kvindesiden i fire år, men det mislykkedes altså.
Den seneste danske podieplads blev opnået i 2009, hvor Madeleine Duponts mandskab blev nummer tre.
Ved sidste års EM blev det også til to danske fjerdepladser.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde