Curlingkvinder får klø af Rusland i sidste EM-kamp
Madeleine Dupont og det danske hold endte EM på syvendepladsen. Torsdag tabte danskerne til Rusland. Foto: Mathieu Belanger / arkiv/Ritzau Scanpix
Scanpix/Mathieu Belanger / Arkiv
Madeleine Dupont og co. endte på syvendepladsen ved EM i Estland efter stort nederlag til Rusland.
De danske curlingkvinder indkasserede lidt af en øretæve i holdets sidste kamp ved EM i Estland.
Skipper Madeleine Dupont og holdkammeraterne rundede turneringen af med et nederlag på 5-12 til Rusland.
Allerede onsdag forduftede danskernes chance for at kæmpe sig op i top-4 og blande sig i kampen om medaljer. Russerne havde derfor mere på spil end det danske hold.
Allerede i første ende tog Rusland føringen med 3-0, og selv om Dupont og co. fik reduceret til 2-3 i anden ende, så trak russerne igen fra ved at vinde både tredje og fjerde ende.
Kampen blev reelt afgjort i sjette ende, som russerne vandt 3-0, og da det samme scenarium lidt senere gentog sig i ottende ende, så var kampen forbi.
Danmark slutter EM på syvendepladsen med tre sejre og seks nederlag i gruppespillet.
Rusland er sammen med Tyskland, Sverige og Schweiz videre i turneringen.
I B-rækken er de danske herrer fortsat med i kampen om oprykning. Holdet indtager en delt førsteplads efter de seks første kampe, der har budt på fire sejre og to nederlag.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker