Curlingkvinder fik revanche mod Schweiz

For en måned siden tabte de danske curlingkvinder knebent til Schweiz ved OL i Vancouver. Efterfølgende viste det sig at være den nøglekamp, Danmark skulle have vundet for at kæmpe med om OL-medaljer.

Danskerne fik revanche og oprejsning natten til tirsdag med en sejr på hele 8-3 over schweizerne ved VM i Canada.

Det retter ikke op skuffelsen ved OL, hvor curlingkvinderne var Danmarks største medaljehåb, men ikke nåede med blandt de sidste fire nationer.

Det håb lever med nattens sejr til gengæld i bedste velgående ved VM, hvor curlingkvinderne stadig er med i kampen om at nå med i medaljekampen.

Skipper Angelina Jensen og Co. er nu noteret for tre sejre og to nederlag, og tirsdag venter endnu en spændende dyst mod først værtsnationen Canada og siden USA.

Ved OL vandt Danmark over USA, mens det blev til et nederlag mod canadierne.

/ritzau/

De danske curlingkvinder fik oprejsning, da holdet besejrede Schweiz 8-3 ved VM i Canada. Dermed fik Angelina Jensen og Co. revanche for nederlaget ved OL.

Offentliggjort Sidst opdateret