Cykelrytter brækker armen under anholdelse på træningstur
24-årige Nicholas Dlamini er på cykelholdet NTT blandt andre holdkammerat med Michael Valgren og Andreas Stokbro. (Arkivfoto) Foto: Glyn Kirk/Ritzau Scanpix
Glyn Kirk/Ritzau Scanpix
Nicholas Dlamini er endt med en brækket arm efter en træningstur i hjemlandet Sydafrika.
Nicholas Dlamini, der kører for cykelholdet NTT, har brækket armen under en anholdelse, der skete i forbindelse med en træningstur.
Det skriver NTT på sin hjemmeside.
Dlamini var ude at træne i Table Mountain National Park i Sydafrika.
Ifølge nationalparken selv, der bekræfter hændelsen, blev NTT-rytteren stoppet, fordi han var kørt ind i parken uden at betale en afgift.
Desuden havde han ifølge dem heller ikke tilladelse til at være i den del af parken, han blev stoppet i.
Herefter eskalerede situationen, hvilket førte til Dlaminis anholdelse, hvor han altså pådrog sig en brækket arm. En situation, der blev optaget på video.
NTT-chef Douglas Ryder kalder på holdets hjemmeside behandlingen af Dlamini for uacceptabel.
- Jeg var både knust og rystet, da jeg så videoen af Nicholas på sociale medier. At se en ung mand, som jeg kender rigtig godt, i så unødvendig nød gav mig kvalme for at være helt ærlig. Den måde, han blev behandlet på, er simpelthen ikke acceptabel, siger Douglas Ryder.
Sydafrikas minister for miljø, skovbrug og fiskeri, Barbara Creecy, kommenterer sagen på Twitter.
Hun har beordret landets nationalparker til at suspendere de ansatte, der var involveret i episoden, og igangsætte en uvildig undersøgelse af forløbet.
Nicholas Dlamini er på NTT blandt andre holdkammerat med Michael Valgren og Andreas Stokbro.
Den 24-årige sydafrikaner fik i år sin grand tour-debut, da han stillede til start i Vuelta a España.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned