Dahlstrøm vil have ny gevinst
B.1921 flytter hjemmebane og spiller mod AB Tårnby på Gunslevholm Idrætsefterskole.
- Jeg forventer en modstander af nogenlunde samme kaliber som Skovlunde i sidste uge, og på den baggrund er jeg ikke ked af, at kampen skal spilles på kunstgræs.
Siger B.1921-træner Lars Dahlstrøm forud for eftermiddagens opgør i Danmarksserien, hvor årstalsklubben tager imod AB Tårnby.
Kampen er flyttet fra opvisningsbanen på Østre Allé, der endnu ikke er godkendt til kamp, til kunstgræsbanen på Gunslevholm Idrætsefterskole.
- Jeg glad for denne løsning, fordi alternativet havde været en knoldet træningsbane på Østre Allé, hvilket absolut ikke ville være befordrende for vores spillestil, understreger Lars Dahlstrøm.
B.1921 har i de to første kampe i foråret udelukkende spillet på kunstgræs i Lyngby og Ballerup.
- Jeg håber, at vi med vores teknikere og flydende pasningsspil kan udnytte baneforholdene, siger B.1921-træneren, der fik sin første sejr i sidste uge med den knebne 1-0 gevinst over Skovlunde.
Og dermed tændte et lille håb om redning, selv om det ikke er noget, man officielt spekulerer i på Østre Allé - vel vidende at der p.t. er 12 point op til den rigtige side af nedrykningsstregen.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker