Dame N'Doye sætter FCM på plads i Parken

Det holdt hårdt, inden FC København hev en 2-0-sejr i hus i superligakampen mod FC Midtjylland.

Men tyve minutter før tid eksploderede Parken, da Dame N'Doye satte hovedet på et indlæg. Bolden røg lige op i luften, og den senegalesiske stjerne saksede selv bolden ind.

Kort før tid gjorde samme mand det til slutresultatet.

Måske holdt FCK'erne ubevidst lidt igen med tanke på tirsdagens meget vigtige Champions League-kvalifikationskamp mod de tjekkiske mestre Viktoria Plzen i Parken.

Det så nemlig ud til, at FC København havde mindst et gear til at gøre brug af.

Ikke desto mindre sad hjemmeholdet på kampen fra begyndelsen, godt støttet af hjemmepublikummet på 12.218 sjæle.

FC Midtjylland havde også nogle perioder på københavnernes halvdel, men i hele første halvleg var de totalt ufarlige foran Johan Wilands mål.

I den anden ende skulle midtjyderne til gengæld være glade for deres velspillende sidste skanse Kolja Afriyie.

FCK'erne vadede nemlig i chancer. Særligt Christian Bolaños på venstrefløjen virkede veloplagt og med stort overskud. Den tætte dribler lavede flere flotte detaljer undervejs, og han serverede farlige indlæg, men det kneb med effektiviteten foran mål.

Bolaños var dog også skyld i flere sjuskede boldtab. Og han var ikke den eneste FCK'er, der sjuskede.

Foran mål så det skidt ud for angriberne.

Cesar Santin havde en friløber, der blev sparket lige forbi, og på et hovedstød lige foran mål burde brasilianeren have gjort det til 1-0, men bolden røg lige over trekanten.

Den defensive midtbane sad Christian Grindheim tungt på, men så længe der ikke blev scoret, var kampen stadig åben. Og i begyndelsen af anden halvleg blev FC Midtjylland endelig farlige, da Tim Janssen sparkede lige over mål fra nært hold. Kæmpe chance.

Men FC København fik hurtigt fuld kontrol over begivenhederne på ny, og løvernes sejr var fortjent, selvom der skulle et sent pragtmål til af N'Doye for at åbne ballet.

/ritzau/

FC København sad fuldstændig på FC Midtjylland, men først 20 minutter før tid kom den velfortjente forløsning.

Offentliggjort Sidst opdateret