Én spiller vakte ekstra opmærksomhed, da det danske fodboldlandshold lørdag klokken 13 kom ind på træningsbanen i Helsingør.
Daniel Agger, som ikke var med i 1-3-nederlaget til Portugal fredag aften, er klar til at spille den næste EM-kvalifikationskamp på tirsdag mod Cypern i Parken.
- Jeg kommer ikke her, hvis jeg ikke kan spille, siger Daniel Agger, som igen har haft problemer med den ryg, som har voldt ham problemer gennem flere år.
Mandag fik han behandling med sprøjter, og efter nogle dage på langs begyndte han at træne torsdag.
- Det hjalp rigtig meget. Jeg lavede ikke noget i tre dage, og så trænede jeg stille og roligt torsdag og igen i går, siger Daniel Agger.
Ud over Daniel Agger har landstræner Morten Olsen indkaldt angriberen Morten Duncan Rasmussen og målmanden Jesper Christiansen til truppen mod Cypern.
Sidstnævnte kommer med, fordi det normale førstevalg på målmandsposten, Thomas Sørensen, er meget tvivlsom med den hofteskade, som tvang ham ud af kampen mod Portugal.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned