Liverpools forsvar har hidtil i sæsonen været Premier Leagues bedste med blot 13 indkasserede mål i 16 kampe.
Daniel Agger og Martin Skrtel er en årsag til den flotte statistik med solide kampe i midterforsvaret, og danskeren hylder samarbejdet med slovakiske Skrtel.
- Vi nyder at spille ved siden af hinanden. Jeg tror, Martin og jeg forstår hinanden godt, og vi passer godt sammen, siger Agger til Liverpool Echo.
- For en forsvarsspiller er det vigtigt at have det på den måde. Men for at være helt ærlig, så har hele holdet forsvaret rigtig godt.
- Det handler ikke kun om os. Alle har gjort en forskel. Der er masser af konkurrence i truppen, og det er sådan, det bør være i Liverpool Football Club, fortæller Agger.
I weekendens 2-0-udesejr over Aston Villa blev Agger noteret for sin kamp nummer 150 i klubben, hvor han i løbet af sine seks år har været ramt af en del skader.
Med skaderne tænker Agger ikke over længere.
- Jeg vil ikke sige, at jeg er glad for bare at spille, men jeg giver virkelig alt i hver eneste kamp og ser, hvor længe det holder. Sådan er min tilgang til tingene nu, fortæller Agger.
Liverpool og Agger skal i aktion igen onsdag mod bundholdet Wigan på udebane.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde