Danmark afventer beslutning om One Love-anførerbind ved VM
Kasper Hjulmand, Kasper Schmeichel og Simon Kjær deltog i mandagens pressemøde. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Kasper Hjulmand sår tvivl om, hvorvidt Danmark spiller med særligt anførerbind under VM efter mulig sanktion.
Det er alligevel ikke sikkert, at anføreren for det danske fodboldlandshold kommer til at spille med et One Love-anførerbind under VM-slutrunden i Qatar.
Et omgående gult kort er nævnt som en mulig sanktion mod Danmarks anfører, Simon Kjær, og det kan få Danmark til at droppe anførerbindet, der er en del af en antidiskriminationskampagne.
Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde mandag formiddag i Qatar.
- Jeg tror, at beslutningen bliver truffet senere i eftermiddag, når vi har nogle klare svar.
- Vi tager ikke en risiko. Vi skal vide, hvad der er udfaldet, hvis vi gør det, siger Kasper Hjulmand.
Han henviser formentlig til, at England, der også benytter sig af armbåndet, spiller en kamp mod Iran mandag eftermiddag. Anfører Harry Kane har bebudet, at han vil spille med armbåndet.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ønsker, at alle lande spiller med anførerbind, der er en del af en Fifa-kampagne.
I lørdags meddelte det danske fodboldlandshold ellers, at man ville spille med anførerbindet under VM. Danmark spillede også med det under Nations League-kampene i september.
- Det er en ukontroversiel kampagne. Vi har spillet med det før, og jeg kan ikke se problemet ved at spille med det, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde