Danmark lukker EM med guld nummer seks
For de fleste af de danske topsvømmere var weekendens kortbane-EM i franske Chartres blot at betragte som en generalprøve på næste måneds kortbane-VM i Istanbul.
Ikke desto mindre blev der svømmet fine tider og hentet mange medaljer hjem af de danske svømmere, der totalt set endte på seks guldmedaljer, fire af sølv og to af bronze.
Den sidste hentede kvindernes 4 x 50 meter medley. Efter at have svømmet hurtigste tid i indledende sluttede Kristina Thomsen, Rikke Møller Pedersen og Jeanette Ottesen Gray lige så stærkt af.
Takket være en stærk butterfly af Jeanette Ottesen kunne Pernille Blume nøjagtigt som på 4 x 50 meter fri i torsdags svømme sejren hjemme for danskerne, der med tiden 1.47,41 minutter var 0,26 sekunder hurtigere end Tjekkiet.
Imponerende, at Ottesen stadig havde kræfter i behold i den afsluttende medley.
Det var hendes fjerde tur i bassinet på den sidste finaleaften oven i et hårdt EM-program, hvor hun har svømmet med i seks discipliner - og vundet medalje i dem alle.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker