Danmark møder Ungarn i VM-ottendedelsfinale i håndbold
Hviderussisk sejr over Ungarn i gruppe C betyder, at Danmark møder Ungarn søndag i ottendedelsfinalen ved VM.
Mens Danmark spillede mod Qatar var Ungarn i kamp mod Hviderusland i et opgør, der ville finde Danmarks modstander i ottendedelsfinalen ved VM i håndbold.
Her endte Hviderusland med at vinde opgøret 27-25, og dermed står det klart, at Danmark møder Ungarn den kommende søndag i ottendedelsfinalen.
Ungarn havde inden opgøret fire point på tredjepladsen, så både Chile, Ungarn og Hviderusland var på forhånd mulige danske modstandere.
Danmark ville møde Chile i tilfælde af ungarnsk sejr, mens Hviderusland ville være modstanderen ved uafgjort mod Ungarn.
Hviderussisk sejr over Ungarn ville sende ungarerne i kløerne på Danmark, da de to hold landede på fire point hver, men Hviderusland så var bedre indbyrdes med Ungarn.
Hviderusland var foran 15-13 ved pausen, men med 12 minutter igen var stillingen 22-22.
Tre hviderussiske scoringer i træk knækkede dog Ungarn, som dermed kan se frem til et opgør mod Danmark om videre avancement i turneringen.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker