Danmark nedlægger besværlig russisk bjørn

I den første alvorlige dyst ved håndbold-VM vandt Danmark 31-27 over et stærkt og hårdt kæmpende russisk mandskab.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nu har Danmark fire point efter de første to kampe og fører gruppe B sammen med Makedonien, der også har to sejre. Rusland og Island har kun to point.

Det lover godt for resten af VM-turneringen, at danskerne og landstræner Ulrik Wilbek havde fundet nogle gode løsninger, når Mikkel Hansen blev mandsopdækket.

Danmark bragte sig foran 9-4 efter 20 minutter. Især Kasper Søndergaard var tændt og sprudlede med en håndfuld uimodståelige karakteristiske gennembrud, der førte til mål, straffekast eller udvisninger af russerne.

Det gjorde Søndergaard i hele kampen, og Skjern-spilleren var en af kampens absolut bedste spillere.

En frisk Mikkel Hansen var med igen, efter han blev sparet i lørdagens sejr over Qatar. Der skulle dog gå over 26 minutter, før Mikkel Hansen fik sat sin første scoring ind til 13-9-føring.

Til gengæld fik Mikkel Hansen sendt nogle projektiler af sted som chanceskabende afleveringer. Det var dog desværre ikke alle, der blev udnyttet. Den del af spillet mestrede Mikkel Hansen til perfektion i hele kampen.

Danmark gik lidt skuffende til pause med en beskeden føring på 14-13, efter at russerne med et offensivt forsvar effektivt fik spoleret det danske angrebsspil.

Især Nikolaj Markussen havde det svært og blev hurtigt smidt på bænken af Wilbek, efter russerne scorede tre mål i træk efter danske fejl og misforståelser.

I anden halvleg fulgtes de to mandskaber ad. Takket være Markussen, der fandt bedre ind i spillet og fornemt trådte i karakter, kunne Danmark langsomt trække fra russerne.

Danmark kom foran 27-23 og holdt med nød og næppe fast i føringen kampen ud. De danske målmænd var også med til at holde russerne fra fadet.

Både Niklas Landin og Jannick Green stod godt i vigtige perioder af kampen. Landin havde en vigtig redning på en russisk friløber to minutter før tid, hvilket betød, at Danmark holdt fast i en 29-27-føring.

Danmark spiller ikke mandag, men skal først i aktion tirsdag, hvor Chile er modstanderen. Chile har tabt sine to første kampe i turneringen.

/ritzau/