Danmark saver Norge midtover i første Golden League-kamp
Danmark vandt stort i den første landskamp efter EM i januar. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
De danske håndboldherrer var alt for stærke til Norge, der blev slået med 37-21.
Der var klasseforskel, da de danske håndboldherrer knuste Norge i årets første Golden League-kamp i Aalborg.
Danmark vandt med hele 37-21 i en kamp, hvor landstræner Nikolaj Jacobsen gav chancen til flere spillere, der ikke var med ved EM-slutrunden i januar.
Blande de nye ansigter var Jacob Lassen, der scorede fem mål i kampen, mens målmand Emil Nielsen leverede en redningsprocent på 47 i anden halvleg.
De to hold fulgtes ad på måltavlen i begyndelsen. Men lidt over halvvejs gennem første halvleg begynde danskerne at trække fra med en føring på fire mål.
Efter første halvlegs slutfløjt lød den føring på 18-12. Men dominansen stoppede ikke der.
I anden halvleg blev det for alvor grimt for nordmændene, hvis forsvar gik i total opløsning over for den stærke danske offensiv.
Nikolaj Jacobsen skiftede hyppigt ud, hvilket gav flere spillere muligheden for at tage del i den store målfest.
Sejren giver Danmark en god start på Golden League, som spilles i denne uge.
Golden League er en træningsturnering arrangeret af Danmark, Norge og Frankrig. De tre nationer inviterer en fjerde nation med i løbet af en sæson, hvor der spilles tre turneringer. Værtskabet skifter mellem de tre arrangerende nationer.
I denne sæson er Spanien inviteret som gæst. Årets første Golden League-turnering spilles på dansk grund i Aarhus, Aalborg og Herning.
De danske håndboldherrer spiller deres næste kamp lørdag, hvor modstanderen hedder Spanien i Jyske Bank Boxen i Herning.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub