Danmark står på kanten til første Nations League-slutspil
Landsholdet trænede i Serbien søndag aften forud for mandagens afgørende Nations League-kamp. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Landsholdet skal enten spille kvartfinaler eller nedrykningsplayoff i Nations League til foråret.
Formår det danske fodboldlandshold mandag aften at få et point ud af den afgørende gruppekamp ude mod Serbien i Nations League, skriver landstræner Brian Riemer og spillerne sig ind i dansk fodboldhistorie.
Point vil nemlig udløse en andenplads i gruppen og give Danmark en plads i turneringens knockoutfase.
Den har Danmark aldrig tidligere deltaget i, selv om resultaterne har været hæderlige i de første tre udgaver af landsholdsturneringen.
I 2018 formåede Åge Hareide at rykke Danmark op fra B- til A-laget i den første udgave af den nye landsholdsturnering.
Siden fulgte Kasper Hjulmand op med andenpladser i 2020 og 2022, men dengang var det kun gruppevinderen, som fik adgang til knockoutfasen. Henholdsvis Belgien og Kroatien vandt Danmarks grupper.
I årets udgave af turneringen er knockoutfasen udvidet, og det gør altså, at Danmark har meget på spil i Leskovac.
Kvartfinalerne mod en gruppevinder afvikles med en ude- og hjemmekamp i marts. Den samlede vinder får adgang til et Final 4-stævne i juni.
Ender Danmark med at tabe opgøret til Serbien, slutter Danmark som nummer tre i gruppen og skal spille playoffkampe om at undgå nedrykning. De finder også sted til marts.
Uanset om Danmark skal i kvartfinalen eller nedrykningsplayoff, finder lodtrækningen sted på fredag i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hovedkvarter i Nyon.
Som yderligere bonus giver en andenplads i Nations League-gruppen også Danmark en fordel i VM-kvalifikationen. I så fald vil Danmark nemlig være topseedet ved kvalifikationslodtrækningen og bør derfor få en på papiret lettere vej til slutrunden i USA, Canada og Mexico.
I landstræner Brian Riemers øjne er turneringens sidegevinst større end hovedpræmien.
- Vi vil gerne vinde Nations League, men det vigtigste er at være topseedet i lodtrækningen til VM-kvalifikationen, siger Riemer.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker