Danmark tromler Spanien i hold-EM i badminton
Danmark varmede op til semifinale ved EM for blandede hold i badminton med en sikker sejr over Spanien.
Danmark skulle fredag i kamp mod Spanien i EM i badminton for blandede hold, der spilles i Danmark.
De danske favoritter var på forhånd allerede sikker på en plads i den ene semifinale efter to gruppesejre over Frankrig og Holland, og Spanien formåede heller ikke at ødelægge den danske selvtillid.
De regerende europamestre vandt ganske overlegent 5-0, og dermed toppede Danmark sin gruppe med tre sejre.
Mathias Christiansen og Christinna Pedersen sørgede uden problemer for 1-0-føring med en sejr på 21-11, 21-11 over det spanske par, mens Rasmus Gemke fik lov at spille dysten i herresingle.
Han slog Luis Enrique Penalver i tre sæt med 12-21, 21-16, 21-13, og Mia Blichfeldt sikrede efterfølgende sejren, da hun øgede til 3-0.
Mia Blichfeldt slog Sara Penalver 21-11, 21-14.
Efterfølgende vandt Danmark også kampene i mixeddouble og damedouble, og dermed var 5-0-sejren en realitet.
I semifinalen skal Danmark møde Tyskland, som fredag slog England 3-2 i den anden gruppe og sluttede på andenpladsen efter Rusland.
Danmark vandt tidligere i gruppespillet med 4-1 over både Frankrig og Holland.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned