Danmarks bedste herrespiller nærmer sig grand slam-debut
Mikael Torpegaard - her under Davis Cup-præsentation med Rafael Nadal - slog amerikaner stort i Paris. Foto: Fotograf Sonny Munk Carlsen. Arkivfoto./Ritzau Scanpix
Sonny Munk Carlsen/Ritzau Scanpix
Mikael Torpegaard vandt sin første kamp i French Open-kvalifikationen stort over bedre rangeret modstander.
Danmarks bedste mandlige tennisspiller, Mikael Torpegaard, er et skridt nærmere sin første deltagelse i en første grand slam-turnering.
Mandag eftermiddag vandt han således sin første kamp i kvalifikationsturneringen til French Open.
Torpegaard, der ligger nummer 224 på verdensranglisten, slog listens nummer 166, Noah Rubin fra USA, med de overbevisende cifre 6-2, 6-2.
Den 25-årige dansker satte sig tungt på kampen fra begyndelsen og bragte sig foran 4-0 efter to servegennembrud. Kort efter var sættet dansk.
I andet sæt var amerikaneren bedre med i indledningen. Rubin servede sig på 2-1 og havde så en breakbold, som Torpegaard afværgede.
Danskeren holdt i stedet serv til 2-2 og vandt også de efterfølgende fire partier, og så var kampen slut efter 70 minutter.
Torpegaard skal vinde yderligere to kampe i kvalifikationen for at træde ind i hovedturneringen, der begynder på søndag i Paris.
Næste udfordring bliver tyske Yannick Made, der rangerer som nummer 115 i verden.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde